Calendar

March 2020
MON30
Junior and Under 13 Girls Turf training (at SCH2)
Game: MM4 (Masters Women Turf) vs Easts (at SHC1)
***Game starts at 6:40pm***
Senior Women Turf Div 3/4/5 training (at SHC2)
Senior Women Turf Div 1/2 training (at SHC2)
Senior Women Turf Div 1/2 training (at SHC2)
TUE31
BWHA Under 13 Representative nominations close today. For more info and registration details, click on "more" below.
***U13 State Championship is on Sunday, 5 July to Wednesday, 8 July 2020 at Gympie***
more...
Game: MHL 4 (Masters Mens Turf) vs Kedron (at BP2)
***Game starts at 7:00pm***
Game: MHL 1/2 (Masters Mens Turf) vs Redcliffe (at Redcliffe)
***Game starts at 7:30pm***
Game: MHL 3 (Masters Mens Turf) vs Bulimba (at SHC1)
***Game starts at 8:10pm***
Game: MHL 5 (Masters Mens Turf) vs SBE (at BP1)
***Game starts at 8:10pm***
April 2020
THU02
Under 7 Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Under 9 Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Under 11 Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Under 13 Girls Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Junior Girls Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Senior Women Grass training (at Graceville Memorial Oval)
Senior Men Turf training (at SHC2)
Senior Women Turf Div 1/2 training (at SHC2)
FRI03
Game: JT2 (Junior Girls Turf) vs Kedron Wavell (at Easts)
Game: JT1 (Junior Girls Turf) vs Kedron Wavell (at Easts)
Game: JT4 (Junior Girls Turf) vs Valley (at SHC2)
SAT04
School holidays commence
***No Junior grass fixtures***
Game: Div 3 (Senior Women Turf) - BYE
***No game this week***
Game: 13T2 (U13 Girls Turf) - BYE
***No game this week***
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs Redcliffe (at BP2)
Game: DP4 (Senior Women Grass) vs Pine Hills (at Downey Park Field 7)
Game: DP2 (Senior Women Grass) vs UQ (at Downey Park Field 11)
Game: Div 1 (Senior Women Turf) vs Kedron Wavell (at Easts)
Game: Div 2 (Senior Women Turf) vs SBE (at Easts)
SUN05
BWHA Under 13 trials
Game: Div 5 (Senior Women Turf) vs Redcliffe (at BP1)
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs Kedron Wavell (at SHC1)
Game: Div 4 (Senior Women Turf) vs Pine Hills (at BP1)
MON06
Game: Masters Women Turf vs Bulimba (at BP2)
***Game starts at 6:40pm***
FRI10
Good Friday
***No fixtures***
SAT11
Easter Saturday
***No fixtures***
SUN12
Easter Sunday
***No fixtures***
MON13
Easter Monday
***No Masters fixtures***
SAT18
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs Redcliffe (at SHC2)
Game: DP4 (Senior Women Grass) vs UQ (at Downey Park Field 6)
Game: DP4 (Senior Women Grass) vs QUT (at Downey Park Field 1)
SUN19
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs PR Saint Andrews (at BP1)
SAT25
Anzac Day
***No fixtures for Junior grass, U7 and U9***
Game: 13T2 (U13 Girls Turf) vs TBA
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs UQ (at UQ)
SUN26
BWHA Under 13 trials
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs UQ (at BP1)
May 2020
SAT02
Game: 13T2 (U13 Girls Turf) vs TBA
Under 7 and Under 9 Fixtures currently scheduled to commence today.
More information to come...
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs PR Saint Andrews (at UQ)
SUN03
BWHA Under 13 trials
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs Bulimba (at BP1)
TUE05
BWHA Under 11 Representative nominations close today. For more info and registration details, click on "more" below.
***U11 State Championship is on Sunday, 2 August 2020 at Downey Park***
more...
SAT09
Game: 13T2 (U13 Girls Turf) vs TBA
Mothers' Day
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs Redcliffe (at Redcliffe)
SUN10
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs Valley (at SHC2)
SAT16
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs UQ (at BP1)
SUN17
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs Easts (at SHC2)
SAT23
Game: BHL Div 3 (Senior Men Turf) vs Bulimba (at SCH2)
SUN24
Game: BHL Div 5 (Senior Men Turf) vs Easts (at Easts)
SAT30
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Easts (at Easts)
SUN31
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Kedron Wavell (at BP2)
June 2020
SAT06
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Easts (at Easts)
SUN07
Game: Senior Men Turf Div 5 vs PR Saint Andrews (at Redcliffe)
SAT13
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Commercial (at BP1)
SUN14
Game: Senior Men Turf Div 5 vs UQ (at BP2)
SAT20
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Kedron Wavell (at BP2)
SUN21
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Bulimba (at SHC2)
SAT27
School holidays commence
***No fixtures for Junior Grass, U7 and U9***
SUN28
Queensland Under 18 Men's State Championship (at Rockhampton)
***28 June to 30 June***
Queensland Under 18 Women's State Championship (at Burringbar Park)
***28 June to 30 June***
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Valley (at Easts)
MON29
Queensland Under 18 Men's State Championship (at Rockhampton)
***28 June to 30 June***
Queensland Under 18 Women's State Championship (at Burringbar Park)
***28 June to 30 June***
TUE30
Queensland Under 18 Men's State Championship (at Rockhampton)
***28 June to 30 June***
Queensland Under 18 Women's State Championship (at Burringbar Park)
***28 June to 30 June***
July 2020
SAT04
Game: Senior Men Turf Div 3 vs UQ (at SHC2)
SUN05
Queensland Under 13 Girls' State Championship (at Gympie)
***5 July to 8 July 2020***
Queensland Under 13 Boys' State Championship (at Townsville)
***5 July to 8 July 2020***
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Easts (at SHC2)
MON06
Queensland Under 13 Girls' State Championship (at Gympie)
***5 July to 8 July 2020***
Queensland Under 13 Boys' State Championship (at Townsville)
***5 July to 8 July 2020***
TUE07
BWHA Under 15 Representative nominations close today. For more info and registration details, click on "more" below.
***U15 State Championship is on Sunday, 20 September to Wednesday, 23 September 2020 at the Gold Coast***
more...
Queensland Under 13 Girls' State Championship (at Gympie)
***5 July to 8 July 2020***
Queensland Under 13 Boys' State Championship (at Townsville)
***5 July to 8 July 2020***
WED08
Queensland Under 13 Girls' State Championship (at Gympie)
***5 July to 8 July 2020***
Queensland Under 13 Boys' State Championship (at Townsville)
***5 July to 8 July 2020***
Under 21 Men and Women Australian Championships
***8 July to 15 July 2020***
SAT11
Game: Senior Men Turf Div 3 vs PR Saint Andrews (at BP1)
SUN12
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Easts (at BP1)
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Easts 2 (at BP1)
SAT18
SWU - Raffle Day and Cake Stall
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Bulimba (at SHC1)
SUN19
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Kedron Wavell (at Recliffe)
August 2020
SAT01
Under 11 Southern Cross competition
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Easts (at SCH2)
SUN02
Game: Senior Men Turf Div 5 vs PR Saint Andrews (at BP1)
SAT08
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Commercial (at SHC1)
SUN09
Game: Senior Men Turf Div 5 vs UQ (at Redcliffe)
SAT15
Last game for Under 7 and Under 9
Game: Senior Men Turf Div 3 vs Bulimba (at SHC2)
SUN16
Game: Senior Men Turf Div 5 vs Bulimba (at SHC1)
SAT22
Game: Senior Men Turf Div 3 vs PR Saint Andrews (at Easts)
South West United is a Get Going Club
Platinum Sponsors
guzman y gomez
Gold Sponsors
Ray White Real Estate SherwoodPhone 3379 3535
Oxley CyclesPhone 0418 199 753
Silver Sponsors
Caffe PrimaveraPhone 07 3379 2000
Bronze Sponsors
Riverside Seafood CafePhone 3278 4780